Než vůbec začneme s výčtem a možnostmi, pojďme si ujasnit, co to ten vypínač vlastně je. Mnohé poučky nám vysvětlí, že se jedná o elektronické přístroje, s jejichž pomocí dosáhneme jednoduššího spínání a ovládání různých přístrojů. Mezi nejznámější patří samozřejmě světla, ale pomocí tohoto malého „čtverečku“ se dají ovládat také další věci jako žaluzie, motory apod.
Pokud nás bude zajímat jejich složení, zjistíme, že se víceméně jedná o strojek složený hned z několika částí. Kompletní soubor je tvořen následujícími:
- vlastním tělem, které se nazývá strojek a slouží především technické stránce věci;
- klapka zakrývající tělo;
- rámeček zakrývající přechod mezi předchozími částmi a stěnou, může být jednoduchý či vícenásobný, směrově horizontální i vertikální, což umožňuje vzájemné možné kombinace mezi více strojky (to se týká jak funkčnosti, tak vzhledu či barevnosti). Nejvíce se ovšem doporučuje se při této kombinaci držet jedné designové řady, aby celkový efekt nebyl narušen.
Jsou různé druhy vypínačů:
- Jednopólový má pouze jeden vstup a výstup, dvě polohy. V jedné je elektrický obvod přerušen, ve druhé je funkční, což umožňuje jeho nejčastější použití coby ovladače světla v místnosti.
- Schodišťový má jeden přívod a dva vývody, k nimž se střídavě připojuje. Jeden obvod tak může být ovládán ze dvou vzdálených míst. Nejčastěji jej najdeme u svítidel schodišť či chodeb.
- Křížový má dvě dvojice vstupů i výstupů, které se mohou používat souběžně. Přístroj tak lze ovládat z koncových vypínačů i spínačem mezi nimi.
- Tlačítko způsobující rozsvícení osvětlení ve společných prostorách na určitou dobu, může jich být zapojeno větší množství.
Modelových řad a jejich výrobců je velké množství. Pokud chcete svůj domov rozehrát barvami, vsaďte na řadu UNICA Colors. Výměnu barevných dekorativních rámečků zvládnete doma bez odborné pomoci, takže rámeček bude vždy ladit s interiérem vašeho domova.