Když si koupíte byt, například v bytovém panelovém domě, jedna z prvních věcí, co vás bude po nastěhování zajímat, je, jakou zvolit na podlahu krytinu. Odmyslíme-li si nyní bourání bytového jádra a nutnou rekonstrukci, například výměnu umakartových stěn za pórobetonové tvárnice, nové obklady a kuchyňskou linku, pak je tvorba vhodné podlahy obvykle tím posledním, co se v bytě zařizuje. Máte-li byt vymalovaný, nainstalovaná svítidla, novou elektroinstalaci, koupelnu, toaletu a kuchyň, přijde na řadu obkladač dlažby, anebo kladeč vinylu či koberců.

hra na koberci

V bytech se nejčastěji pokládá do kuchyní, toalet a koupelen keramická dlažba, a na zbývající plochy připadá buď plovoucí podlaha nebo koberec. Jenže plovoucí lamino je velmi tvrdé a mít dlažbu, palubky či vinyl v obýváku a hlavně v ložnici a v dětském pokoji, je sice možná zajímavé na pohled, ale rozhodně to nemá nic společného s pohodlím.

nohy na koberci

Když se totiž po prázdném bytě rozhlédnete, budete mít tendenci se na něco posadit, třeba na přistavenou židli či stoličku, ale jestliže položíte na podlahu nový měkký a voňavý koberec, je to něco úplně jiného, připadáte si téměř jako v posteli. Můžete se po něm válet, lehnout si na záda či na břicho, položit vedle sebe notebook a rozložit knihy, papírovou mapu, dětské hračky a skládací puzzle. Můžete se tu posadit do tureckého sedu a popíjet v poklidu kávu, přikusovat obložené chlebíčky a těšit se z vašeho nového příbytku.

Toto vše ale funguje pouze do té doby, dokud je koberec čistý, a voní. Jenže vůně nového koberce brzy vyvane a nahradí ji svérázný pach, který neucítíte nikde jinde, než právě zde. Po koberci se totiž chodí v ponožkách nebo naboso, a pokud vysloveně striktně doma nechodíte v bačkorách, bosonohá chůze se na jeho povrchu časem projeví podobně, jako na odložených ponožkách, co byste nosili nepřetržitě na nemytých nohou čtrnáct dnů. Jenže s tím si neporadí obyčejný vysavač, musí nastoupit jiná technika strojního čištění koberců v Praze, která odstraní zbytky nečistot, co vysavač nepobral, a samozřejmě také zmíněný zápach.