Potřebujete odstranit spoustu obsahu z Google a to rychle? Tady je způsob, jak to udělat, pokud danou stránku vlastníte.
 
Velmi běžnou otázkou, kterou vidíme v komunitě správců webu a také v SEO komunitě je to, jak vlastně někdo může urychlit odstranění některých stránek z výsledků vyhledávání Google. John Mueller z Google sdělil v jeho nápomocném vlákně na fóru, že aby někdo mohl pomoci s urychlením procesu, může se pokusit použít dočasné sitemaps.
 
Jak vlastně odstranit stránku z indexu Google. Pokud je to jenom hrstka stránek, tou nejrychlejší cestou a způsobem, jak je odstranit, je použít Nástroj pro odstranění URL (URL removal tool) v Google Search Console.
 
Ale pokud máte stovky až tisíce stránek, odstraňování URL jednu po druhé může být velice pracné a hlavně časově velmi náročné. John Mueller, Google webmaster Trends Analyst sdělil, že můžete použít dočasné sitemaps. Nejdříve musíte udělat 404 nebo nastavit stránky na „noindex“. Poté načtete a nahrajete dočasný soubor sitemap s URL, kterou chcete odstranit, ale ujistěte se, že je v seznamu uvedete s tím nejpozdějším datem modifikace, tedy datem, kdy jste tam nastavili 404. Může to pomoci trochu urychlit proces, neboť dáte signál Google, aby se podíval na tyto stránky, protože byly změněny. Až zjistí, že se stránky skutečně změnily a nyní házejí 404, Google je odstraní mnohem rychleji.
 
Co vlastně řekl John Mueller. „Jedním způsobem, jak urychlit tento proces, by mohlo být nahrání dočasného sitemap souboru, který nese seznam všech URL s posledním datem modifikace (například pokud jste je změnili na 404 nebo změnili na „noindex“), takže my z toho pochopíme, že je třeba je znovu projít a nějak zpracovat,“ napsal v jeho vlákně na fóru. „Tohle je něco, co byste chtěli udělat jenom na dočasnou dobu (například na pár měsíců) a poté ten soubor odstraňte, takže se nestane, že skončíte dlouhodobě s sitemap souborem, který na vaší stránce nepotřebujete.
 
Proč odstraňovat stránky?
Proč byste vůbec chtěli odstraňovat tolik stránek najednou z výsledků vyhledávání Google? Může tu být celá řada důvodů, jako například to, že možná vaše stránka byla hacknutá a hacker vytvořil stovky či tisíce stránek na vaší stránce, které nechcete. Další důvod by mohl být ten, že již nechcete nadále nabízet nějakou skupinu produktů nebo služeb, které máte uvedené na vaší stránce. Nebo možná kvůli nové regulaci potřebujete odstranit velmi specifický obsah z vaší internetové stránky.
 
Proč na tom záleží. Ve většině případů, které jsme spatřili, a když chtěli správci webu odstranit obsah z jejich stránky, je to skoro vždy urgentní záležitost. Takže jakákoliv metoda, jak urychlit celý proces odstraňování, se cení a správci webu a vlastníci webů jsou za ni rádi.